Adopcja od  A    do  Z   krok po kroku    

Jeżeli znalazłeś się na naszej stronie zapewne podjąłeś decyzję, by przygarnąć pod swój dach bezdomnego psa, najprawdopodobniej jesteś osobą o dobrym, wrażliwym sercu i masz szczerą chęć pomóc psu, którego los nie rozpieszczał. Taki zwierzak obdarza nas bezgranicznym zaufaniem, wdzięcznością i miłością za podarowanie mu nowego, lepszego życia.   Musisz mieć jednak świadomość i zdać sobie sprawę, że często nie jest znana cała historia psa, który jest proponowany do adopcji i zdarzają się problemy z jego zachowaniem i zdrowiem, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W pierwszym okresie po adopcji pies może sprawiać kłopoty, np. zniszczyć coś w domu, być lękliwy, przekopać ogródek, wyć pod nieobecność domowników, załatwiać się w domu, mieć biegunkę po schroniskową lub inne behawioralne problemy – wtedy niezbędna jest praca z psem, cierpliwość i konsekwencja.  Czy będziesz potrafił ? Umiejętności  i doświadczenie ,to jedno ,a chęci drugie 🙂 Trzeba mieć te drugie, żeby mieć te pierwsze.    Jeśli jesteś gotowy na zmierzenie się z tymi problemami ,to krok po kroku objaśnimy Ci jak zaadoptować psa będącego pod opieką naszego Stowarzyszenia.

A. Zaglądnąłeś na naszą stronę internetową, zaglądnąłeś do działu psy do adopcji i znalazłeś tego jedynego, tego, który skradł Ci serce, zapoznałeś się z jego historią, predyspozycjami, oceniłeś wszystkie za i przeciw i doszedłeś do wniosku, że to TEN.

D. Napisz wiadomość na e-mail boks@vip.onet.pl iż jesteś zainteresowany adopcją i prosisz o przesłanie ankiety przed adopcyjnej. Gdy ją otrzymasz wypełnij, dokładnie i szczerze. Na wypełnioną ankietę czekamy 2 dni . Jeśli masz wątpliwość co do pytań zadzwoń  i wyjaśnij niejasności.

O. Odesłałeś ankietę( w ciągu 2 dni), osoba prowadząca adopcje z ramienia Stowarzyszenia zadzwoni do Ciebie. Osoba ta najwięcej wie o psie, zada Ci kilka pytań. Czasem mogą Cię one zadziwić, ale musisz mieć świadomość, że dociekliwość i zadawane pytania są po to ,aby znaleźć jak najlepszy dom dla naszych podopiecznych. Ty również zadawaj pytania, dowiedz się jak najwięcej o TYM, którego wybrałeś, Twój wybór musi być świadomy, nie może nastąpić pod wpływem chwili.

P. Czekaj cierpliwie na kontakt z naszej strony po przeprowadzonej rozmowie, umówimy się na wizytę przed adopcyjną w dogodnym dla Ciebie i przedstawiciela Stowarzyszenia terminie. Podczas tej wizyty nasz przedstawiciel zweryfikuje podane przez Ciebie informacje w ankiecie : jak mieszkasz, czy jesteś w stanie zapewnić danemu psu odpowiednie warunki, dopyta o szczegóły. Nie złość się, być może będzie Ci się to wydawało ingerencją w Twoje życie, nic bardziej mylnego proces adopcji nie jest prosty szukamy naszym bokserom dobrych (czyli sprawdzonych) domów na całe ich życie. Adopcja to zobowiązanie wobec żywej, czującej istoty, na co najmniej 10-15 lat.    Jest to również zobowiązanie wobec nas. Wkładamy wiele pracy by psy, które ratujemy były dobrze przygotowane do adopcji. Często wymagają leczenia, operacji, długiego podawania leków. Niejednokrotnie trafiają do nas psy bite lub bardzo zaniedbane. Wyprowadzenie ich na tzw. „prostą” wymaga czasu, wiele pracy, cierpliwości, a przede wszystkim miłości. Każdego psa, który do nas trafia, darzymy uczuciem i życzymy mu jak najlepiej. Dlatego właśnie chcemy poznać nowych opiekunów naszych psów jeszcze przed adopcją. Przygarniając bezdomne, skrzywdzone zwierzę, składamy mu jednocześnie obietnicę, że zadbamy  o jego przyszłość i że nic złego już je nie spotka. Chcemy dotrzymać słowa i liczymy na to, że i Ty nam w tym pomożesz.

C. Po wizycie przed adopcyjnej czekasz na nasz kontakt, w ciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy pies trafi do Ciebie, nie gniewaj się ,gdy tak nie będzie, być może TEN pies nie był Ci przeznaczony, nie zrażaj się szukaj dalej, skontaktuj się z nami a my Ci pomożemy. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

J. Dostajesz informację iż pies trafi do Ciebie, ustalamy szczegóły dotyczące podpisania umowy, transportu psa do Twojego domu, już teraz Waszego domu.

A. No i jest ! Jest już w Waszym domu. Pierwsze dni w nowym domu mogą być dla psa i dla Ciebie  trudne, z reguły dopiero gdzieś po 2 tygodniach psiak czuje się pewniej, często też właśnie wtedy wychodzą jakieś dotychczas nieznane i niezauważone przez nas jego zachowania, dlatego też zawsze możesz liczyć na naszą pomoc, dzwoń pytaj, jesteśmy po to ,aby pomóc Tobie i naszemu podopiecznemu, który trafił pod Twój dach. Pamiętaj nie ma sytuacji bez wyjścia !!

Uwaga Gwoli wyjaśnienia i rozwiania wszelkich wątpliwości:

1.  Procedury adopcyjne –  są jasne i przejrzyste, opisane na naszych stronach czyli www oraz fb  i nie ma odstępstw w tym temacie. Każda osoba, która ma czyste intencje i chce pomóc psiakom przyjmuje je jako normalne.

Być może niektórym z Państwa nasze zasady wydadzą się przesadzone, a inni być może poczują się dotknięci.  Jednych i drugich prosimy o chwilę refleksji nad naszą odpowiedzialnością za adopcję.

2.  Odpowiedzi na wpływające ankiety –  po otrzymaniu ankiety kontaktujemy się z potencjalnymi domami telefonicznie w ciągu najbliższych dni, w przypadku nie odbierania telefonu ponawiamy próbę, jednak nie czynimy tego w nieskończoność.

Jeżeli ankieta do nas nie dotrze prosimy nie dziwić się brakiem kontaktu z naszej strony. Stowarzyszenie nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swoich decyzji  dotyczących powodów odmowy adopcji psa.   Decyzja o adopcji psa podejmowana jest przez zarząd często po przeprowadzeniu wizyt przed adopcyjnych u kilku kandydatów, czyli może być ona odłożona w czasie.  Nie czekamy na ankiety w nieskończoność  ,gdyż pies też nie może czekać, im szybciej zamieszka w nowym domu tym lepiej dla niego.

!   Nowy właściciel jest zobowiązany do osobistego odbioru psa.

3.  Nie prowadzimy rezerwacji psów, każda osoba występująca o adopcję ma takie same szanse.

4.  Nie pośredniczymy w handlu zwierzętami, nie podajemy adresów i telefonów „tanich hodowli” a tym samym nie popieramy „pseudohodowli”.

Nasze drzwi są otwarte dla ludzi, którzy chcą nam pomagać, którzy chcą zostać wolontariuszami, poznać naszą pracę od podszewki, zapraszamy.