Previous slide
Next slide

SYLWESTER- CZAS NA RELAKS!!!

 

SYLWESTER- CZAS NA RELAKS!!!

Jak pomóc zwierzakom przetrwać Sylwestra?
Noc pełna blasku i radości dla nas, niestety dla naszych pupili często to najgorsza noc w roku. Psy i koty mają dużo bardziej wrażliwy słuch niż ludzie, stąd ich bojaźliwe zachowanie. W przyrodzie głośne dźwięki zwiastują zagrożenie oraz dają sygnał o niebezpieczeństwie. Całą sytuację potęgują efekty świetlne.
Stres może objawiać się drżeniem, dyszeniem, szybszym biciem serca, oblizywaniem się, ślinieniem, poszukiwaniem bezpiecznego miejsca, wokalizacją (wyciem), nietrzymaniem moczu i kału oraz wieloma innymi nietypowymi zachowaniami.
Co możesz zrobić dla swojego zwierzaka?
1. Rano wybierzcie się na długi spacer , zapewnijcie różnorodne zabawy. Zmęczony zwierzak, wieczorem będzie mniej aktywny i bardziej senny. Wieczorny spacer ogranicz do minimum. Nie wychodź na spacer podczas wybuchów petard.
2. Pamiętaj, aby spacery były zawsze na smyczy. Warto przypiąć adresówkę z numerem telefonu i dobrze jest wcześniej zachipować zwierzę.
3. Jeśli Twój pies przebywa w ogrodzie, bezpieczniej będzie zabrać go na noc do domu.
4. Zamknij okna, zaciągnij rolety, aby zatuszować dźwięk wystrzałów włącz głośniej niż zwykle telewizor lub radio.
5. Przygotuj bezpieczną kryjówkę – ciche i spokojne miejsce np. łazienkę, warto umieścić tam legowisko, zabawki do gryzienia. Jeśli zwierzak już ją sobie sam znalazł (za łóżkiem, w szafie), to nie wyciągaj go na siłę.
6. Podczas wystrzałów zachowuj się spokojnie i naturalnie, ponieważ Twój nastrój udzieli się pupilowi.
7. Gdy reaguje lękiem – nie pocieszaj, nie przytulaj, nie dawaj przysmaków – nagradzasz wówczas zachowanie, utrwalasz i potwierdzasz, że faktycznie powinien się bać. Odwróć jego uwagę – ćwiczcie komendy, zabawy, gryzienie Kongo.
8. Jeśli zdarzy się, że w stresie ulegnie coś zniszczeniu – nie karć, nie krzycz na niego.
9. Pamiętaj, że niektóre zwierzęta reagują agresywnie na osoby pod wpływem alkoholu – pamiętaj o bezpieczeństwie swoich gości.
10. Jeśli wiesz, że Twój zwierzak z trudem znosi sylwestrowe odgłosy skonsultuj z lekarzem weterynarii podanie odpowiednich leków stosunkowo wcześniej. Dostępne w lecznicy ziołowe leki przeciwlękowe, wyciszające – na bazie melisy, waleriany, chmielu, męczennicy, alfa- kazozepiny oraz tryptofanu – powodują zwiększanie w organizmie endorfin – hormonów szczęścia. Nie spowodują one otumanienia ani senności zwierzęcia. Innym rozwiązaniem są obroże feromonowe oraz feromony w postaci sprayu.
11. Pamiętaj, że nie należy podawać samodzielnie ludzkich leków.
12. Jeśli Twój zwierzak zaginął, skontaktuj się pilnie z strażą miejską, schroniskiem dla zwierząt, przygotuj ogłoszenie ze zdjęciem.

http://www.alfavet-rzeszow.pl/

źródło;  15 grudzień         Alfavet Przychodnia Weterynaryjna

 

 Skorzystaj z naszych porad w zakładce Leczenie bokserów