Poprzedni
Następny

Z życia stowarzyszenia

Adopcja od A do Z

Twoja obecność na naszej stronie oznacza, że najpewniej podjąłeś decyzję, by pod swój dach przygarnąć bezdomnego psa. Najprawdopodobniej jesteś osobą o dobrym, wrażliwym sercu i masz szczerą chęć pomóc psu, którego los do tej pory nie rozpieszczał. Taki zwierzak obdarza człowieka bezgranicznym zaufaniem, wdzięcznością i miłością, w zamian za podarowanie mu nowego, lepszego życia. Musisz mieć jednak pełną świadomość i zdawać sobie sprawę, że najczęściej nie jest nam znana cała historia psa proponowanego do adopcji. Wobec czego mogą zdarzać się problemy z jego zachowaniem i zdrowiem, których teraz nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W pierwszym okresie po adopcji pies może sprawiać kłopoty niszcząc coś w domu. Może być lękliwy, przekopać ogródek, wyć pod nieobecność domowników, załatwiać się w domu, mieć poschroniskową biegunkę lub inne problemy behawioralne. W takiej sytuacji niezbędna jest praca z psem, cierpliwość i konsekwencja. 

Czy będziesz potrafił dobrze zaopiekować się swoim podopiecznym?

Wiedz, że twoje umiejętności i doświadczenieto jedno – dobre chęci to drugie. Trzeba posiadać to drugie, żeby rozwinąć to pierwsze. Jeżeli jesteś gotowy zmierzyć się z tymi problemami, wtedy krok po kroku objaśnimy jak zaadoptować psa znajdującego się pod opieką naszego Stowarzyszenia.

A. Wszedłeś na naszą stronę internetową, rozejrzałeś się w zakładce psy do adopcji i znalazłeś tego jedynego. Tego, który skradł Ci serce. Po zapoznaniu się z jego historią i predyspozycjami, rozważyłeś wszystkie za i przeciw. Po krótkim namyśle doszedłeś do wniosku, że to TEN.

D. Wybrałeś, więc napisz wiadomość na adres  boks@vip.onet.pl i poinformuj nas, że jesteś zainteresowany przesłaniem ankiety przedadopcyjnej. Gdy otrzymasz ankietę wypełnij ją dokładnie i szczerze. Na zwrot wypełnionej ankietę będziemy czekać 2 dni. W przypadku jakichkolwiek trudności zadzwoń, wtedy bezpośrednio wyjaśnimy wszelkie niejasności.

O. Po odesłaniu ankiety (w ciągu 2 dni), osoba prowadząca adopcje z ramienia Stowarzyszenia skontaktuje się z Tobą telefonicznie. Będzie to osoba, która o psie wie najwięcej i zada kilka pytań. Czasem pytania mogą Cię  zadziwić, ale musisz mieć świadomość, że nasza dociekliwość i zadawane pytania służą znalezieniu jak najlepszego domu dla każdego z naszych podopiecznych. Ty również zadawaj pytania, dzięki którym dowiesz się jak najwięcej o TYM, którego wybrałeś. Twój wybór powinien być świadomy i nie może następować pod wpływem chwili.

P. Po przeprowadzonej rozmowie pozostaje cierpliwie czekać na kontakt z naszej strony. Umówimy się na wizytę przedadopcyjną w dogodnym dla Ciebie i przedstawiciela Stowarzyszenia terminie. Podczas tej wizyty nasz przedstawiciel zweryfikuje informacje podane przez Ciebie w ankiecie. Sprawdzi, czy jesteś w stanie zapewnić danemu psu odpowiednie warunki mieszkaniowe i dopyta o szczegóły. Nie złość się, być może będzie to wyglądało jak ingerencją w Twoje życie. Nic bardziej mylnego. Proces adopcji nie jest prosty. My szukamy naszym bokserom dobrych (czyli sprawdzonych) domów na całe ich życie. Adopcja to zobowiązanie wobec żywej, czującej istoty, na co najmniej 10-15 lat. Jest to również zobowiązanie wobec nas. Wkładamy wiele pracy w to, aby psy, które ratujemy były dobrze przygotowane do adopcji. Często wymagają leczenia, operacji, długiego podawania leków. Niejednokrotnie trafiają do nas psy bite lub bardzo zaniedbane. Wyprowadzenie ich na prostą wymaga czasu, wiele pracy, cierpliwości, a przede wszystkim miłości. Każdego psa, który do nas trafia, darzymy uczuciem i życzymy mu jak najlepiej. Dlatego właśnie chcemy poznać nowych opiekunów naszych psów jeszcze przed adopcją. Przygarniając bezdomne, skrzywdzone zwierzę, składamy mu jednocześnie obietnicę, że zadbamy o jego przyszłość i nic złego już mu nie grozi. Chcemy dotrzymać słowa i liczymy na to, że i Ty nam w tym pomożesz.

C. Po wizycie przed adopcyjnej w ciągu kilku dni dostaniesz odpowiedź czy pies trafi do Ciebie. Nie gniewaj sięgdy tak się nie stanie. Być może akurat TEN pies nie był Tobie przeznaczony. Nie zrażaj się, szukaj dalej. Skontaktuj się z nami ponownie, a my znowu postaramy się pomóc. Bądź cierpliwy i wyrozumiały.

J. Kiedy dostaniesz informację, że pies trafi właśnie do Ciebie, wtedy ustalamy szczegóły dotyczące podpisania umowy, transportu psa do domu – już teraz Waszego domu.

A. No i jest! Jest już w Waszym domu. Pierwsze wspólnie spędzone dni mogą być dla Ciebie i psa trudne. Z reguły dopiero po mniej więcej dwóch tygodniach psiak czuje się pewniej. Wtedy często wychodzą jakieś dotychczas nieznane i niezauważone przez nas zachowania. Dlatego zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Dzwoń. Pytaj. Jesteśmy po toby pomóc Tobie i naszemu podopiecznemu, który trafił pod Twój dach. Pamiętaj nie ma sytuacji bez wyjścia.

Uwaga W celu wyjaśnienia i rozwiania wszelkich wątpliwości:

1.  Procedury adopcyjne –  są jasne i przejrzyste, opisane na naszych stronach i nie przewidujemy odstępstw w tym zakresie. Każda osoba, która ma czyste intencje i chce pomóc psiakom powinna przyjąć je jako obowiązujące.

Być może niektórym z Państwa nasze zasady wydadzą się przesadzone, a inni być może poczują się dotknięci. Jednych i drugich prosimy o chwilę refleksji nad naszą odpowiedzialnością za adopcję.

2.  Odpowiedzi na wpływające ankiety –  po otrzymaniu ankiety kontaktujemy się z potencjalnymi domami telefonicznie w przeciągu kilku najbliższych dni. W przypadku nie odbierania telefonu ponawiamy próbę, jednak nie trwa to w nieskończoność.

Jeżeli ankieta do nas nie dotrze prosimy nie dziwić się brakiem kontaktu z naszej strony. Stowarzyszenie nie ma obowiązku tłumaczenia się ze swoich decyzji i powodów odmowy adopcji psa. Decyzja o adopcji podejmowana jest przez zarząd często po przeprowadzeniu wizyt przedadopcyjnych u kilku kandydatów, dlatego może być odroczona w czasie.  Nie czekamy na ankiety w nieskończoność, ponieważ pies też nie może czekać. Im szybciej zamieszka w nowym domu, tym lepiej dla niego.

!   Nowy właściciel jest zobowiązany do osobistego odbioru psa.

!   Nie wydajemy do adopcji psów niesterylizowanych i niekastrowanych. Obligatoryjnym warunkiem adopcji szczeniaka jest jego kastracja/sterylizacja w określonym w umowie czasie.

3.  Nie prowadzimy rezerwacji psów, każda osoba występująca o adopcję ma takie same szanse.

4.  Nie pośredniczymy w handlu zwierzętami, nie podajemy adresów i telefonów „tanich hodowli” a tym samym nie popieramy „pseudohodowli”.

Nasze drzwi są otwarte dla ludzi, którzy chcą nam pomagać i tych, którzy chcą zostać wolontariuszami, a tym samym poznać naszą pracę od podszewki. Zapraszamy.

Zapoznaj się z naszą: Polityką Prywatności